Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Moczenie nocne u dzieci@flikr.com/David D
Z moczeniem nocnym mamy do czynienia, gdy 4-letnie dziecko co najmniej dwa razy w tygodniu oddaje mocz podczas snu. Jeśli ta przypadłość nie będzie leczona może dojść do zaburzeń emocjonalnych. Dziecko w wieku szkolnym przeżywa to szczególnie dotkliwie. Ma poczucie winy, czuje się zawstydzone i zaczyna się izolować.
Przyczyny moczenia nocnego
Mogą to być nieprawidłowe czynności dolnych dróg moczowych, tj. zmniejszona pojemność pęcherza moczowego lub zwiększona ilość moczu nocnego, wada anatomiczna układu moczowego lub zakażenie dróg moczowych. Zwróć uwagę czy dziecko nie skarży się na ból lub pieczenie podczas oddawania moczu i czy nie ma podwyższonej temperatury ciała. Moczenie jest chorobą, którą można leczyć. Odpowiednio wczesna diagnostyka pozwala wykluczyć lub potwierdzić występowanie schorzeń układu moczowego, a także często wyjaśnić i rozwiązać problem.
W powyższych przypadkach nie leczy się objawu, jakim jest moczenie, a jego przyczynę. Lekarz powinien wziąć pod uwagę konflikty rodzinne, rozwód rodziców, problemy w przedszkolu bądź w szkole lub pojawienie się młodszego rodzeństwa.
Zmniejszona pojemność pęcherza moczowego uniemożliwia dziecku utrzymanie spływającego do pęcherza z nerek moczu. W tej sytuacji podejmuje się leczenie, które ma na celu stopniowe zwiększenie pojemności pęcherza. Stosuje się odpowiednie leki zmniejszające napięcie mięśnia pęcherza moczowego. Dzięki temu zmniejsza się czucie w pęcherzu, a dziecko rzadziej oddaje mocz. Wydłużenie czasu pomiędzy wizytami w toalecie, stopniowo zwiększa pojemność pęcherza. Leczenie trwa zazwyczaj 3-4 miesiące, ale zdarza się, że trzeba je kontynuować dłużej.
Zwiększona pojemność pęcherza moczowego występuje wtedy, gdy dziecko mimo prawidłowej pojemności pęcherza moczowego nie jest w stanie utrzymać nocnego moczu do rana. Problemem okazuje się być nieodpowiednie zagęszczanie moczu. Aby pozbyć się tego problemu podaje się dziecku przed snem leki pobudzające nerki do prawidłowego zagęszczania moczu. Chociaż rodzice mogą zauważyć poprawę już po 2-3 dniach, leczenie trwa co najmniej 3 miesiące. Wielokrotnie kontynuuje się leczenie znacznie dłużej, nawet 1-2 lata.
Jak powinnaś wspierać dziecko w tych trudnych chwilach?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.09.13 11:04
mój synek odkad skończył 2 lata i 4 miesiace nie miał zakładanej pieluchy na noc! mam kilka znajomych, które dają swoim synkom pieluchy nanoc, mimo, że chłopcy skończyli po 4 lata!
Patrycja Sobolewska 2016.07.31 07:54
u nas poki co nie ma z tym problemu ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.